Ch. Thalheim EMSP v Sabinove

28.- 30. NOVEMBER 2008 BOL SVIATKOM PRE ĽUDÍ s SM  NA SLOVENSKU,

alebo… STANE SA SEN SKUTOČNOSŤOU ?

Generálny tajomník Európskej platformy Sclerosis multiplex Christoph Thalheim prijal pozvanie Tóna Nováka  a  Spišského Klubu SM so sídlom v Levoči na čele s predsedníčkou klubu Slávkou Faltínovou a spolu s manželkou Caryl sa zúčastnil na 5. Národnom benefičnom koncerte Spišského klubu SM, ktorý sa konal v Športovej hale v Spišskej Novej Vsi.  V programe pre cca 400 divákov sa predstavila Jadranka, Zuzana Smatanová, Heľenine oči a šikovní tanečníci hip – hopu –od 4 po 20 ročných zo SNV. Zuzana Smatanová s kapelou prijali čestné členstvo v Spišskom klube SM.

Pred koncertom sa Thalheimovci stretli s primátorom Spišskej Novej Vsi -PhDr. Jánom Volným, s viceprimátorom Levoče – s PhDr. Ľubomírom Virom,, navštívili Nemocnicu s poliklinikou v Levoči -VNsP a.s., kde spolu s riaditeľom nemocnice Ing. Štefanom Šiškom a s MUDr. Tomášovou rozprávali sa o starostlivosti o pacientov so Sclerosis multiplex. Všetci predstavitelia miest a nemocnice dostali do rúk dokument EMSP – Kód dobrej praxe, ktorý je obdobou Deklarácie OSN o ľudských právach, špecifikovaný na práva pacientov s SM.

Po koncerte na recepcii sa Christoph Thalheim zoznámil s MUDr. Ľubicou Procházkovou, predsedníčkou Neurologickej sekcie pre Sclerosis multiplex na Slovensku, s MUDr. Boydovou a MUDr. Gáboríkom – predstaviteľmi farmaceutickej firmy Biogen Idec – generálnym sponzorom benefičného koncertu a s ďalšími ľuďmi s SM a ich sympatizantami- aj s členmi hudobnej skupiny „Heľenine oči“, ktorí sa Christophovi a Caryl veľmi páčili.

V sobotu generálny tajomník EMSP navštívil Vysoké Tatry, pozemnou lanovkou sme sa vyviezli na Hrebienok, pričom Tóno Novák, ktorý je odkázaný na invalidný vozík,  od lanovky sa už ďalej  nedostal kvôli  dvanástim schodom. Popoludní sa konala beseda s členmi Spišského klubu SM na Salaši v Podlesku, kde Christoph Thalheim predstavil  „Informačnú dividendu EMSP“, ktorá odráža stav starostlivosti všetkých členských štátov  a národných spoločností  SM o pacientov s SM.

V nedeľu – 30. Novembra 2008 dopoludnia Christoph Thalheim navštívil Orkucany, spolu s architektami Ing. Arch. Tomášom Fisherom , Ing. Arch. Františkom Matiom a s členmi Spišského a Prešovského klubu SM si pozreli budúce „Národné centrum Sclerosis multiplex“ – špecializované pracovisko sociálnej rehabilitácie pre ľudí s SM, vysoko ocenil prístup a ústretovosť mesta Sabinova v podpore tohto prvého – pilotného projektu na Slovensku, ktoré bude slúžiť všetkým Slovákom s SM, ale aj iným pacientom a aj zdravým

ľuďom kvôli preventíve. Nápad o spolupráci NCSM so susednou materskou školou sa Christophovi aj jeho manželke veľmi páčil. Po obhliadke sa generálny tajomník EMSP s celou sprievodnou „delegáciou“  stretol v hoteli Torysa s primátorom Sabinova – Ing. Petrom Molčanom, kde pri neformálnej diskusii prebrali budúce kroky potrebné na realizáciu tohto projektu, čím vyjadrili svoju obojstrannú  podporu a konkrétnu pomoc  tak mesto Sabinov ako aj Európska platforma Sclerosis multiplex.

O 12.30 pred odchodom na letisko, pred odletom do Bruselu, sa s nami Christoph a Caryl lúčili so slovami: Veríme tomu, že o dva roky od dnešného dňa sociálno – rehabilitačné centrum v Orkucanoch privíta svojho prvého návštevníka.

Mgr. Juliana Ilenčíková

Viď.: www.klubsmvpo.szm.sk

Fotky a dokument o navsteve Christopha Thalheima na Slovensku nájdete na tejto stránke, treba si to stiahnut do pocitaca a otvorit, subor je vyrusovo otestovany cize je cisty. Zkopirujte adresu a dajte do prehliadaca následne dajte ulozit subor.